Provaznictví na Újezdě  provazy, lana, sítě   

O NÁS

Provaznictví v Praze na Újezdě

Často se nás zákazníci ptají na historii naší firmy. Kam až sahají kořeny „Provaznictví“? Nu, ono dohromady je o čem vyprávět, takže se s Vámi o náš provaznický příběh rádi podělíme.

Provaznictví na Újezdě před stopadesáti lety


Vraťme se tedy o dvě století nazpátek, kdy život plynul trošku pomaleji a místo tramvají brázdily ulicemi koňské povozy. To tehdy vedl od Národní třídy směrem k Vítězné ulici teprve druhý most přes řeku Vltavu  - Řetězový. A to je přesně ten okamžik, kdy se rozhodl prapradědeček chytnout příležitost za pačesy, respektive za provazy, a otevřel si svůj první krámeček. Původně to byl krámeček s drobným zbožím, které kolemjdoucím lidem nabízel a vždy se uctivě zeptal: „Čím posloužím“ nebo „Co pro Vás mohu udělat?“ A jednou takhle šel okolo německy hovořící starší pán, který byl i trochu nahluchlý, takže úplně nerozumněl a zeptal se: „Prro.. Was?“ A zde se patrně vyklubal u dědečka nápad  - PROVAZ! Budu provazníkem.

Protože trpělivost růže přináší, v našem případě provazy, díky jeho nesmírné píli a houževnatosti si své vítězství ve Vítězné ulici zajistil. Tehdy se ovšem Vítězná nejmenovala, bylo to ulice Chotkova u řetězového mostu. Vítěznou se stala až v roce 1928 na památku událostí z roku 1918.

Provaznictví na Újezdě před sto lety

Jak šel čas a Vltava plynula, z malého dřevěného krámečku u cesty se přesunulo provaznictví o pár metrů vedle do kamenné prodejny. Odsud už se nikdo nikam nestěhoval, naopak předávalo se z generace na generaci a byl by hřích, kdyby za provazy netahal prapravnuk  a současný majitel Jindřich.

Už od malička byl takový neposeda a zvídavé dítě. Místo autíček a kačera tahal doma výhradně provazy, nezřídka se zauzloval tak, že ho museli rodiče celý večer rozvazovat. Dokonce se jednou stalo, že v zápalu hry vlezl do velkého klubka provazu, které bylo připraveno k expedici do Německa. A tak se stalo, že se malý cestovatel projel lodí. Když ho posádka po opuštění palety s klubkem objevila, dala chlapci na hraní alespoň lodní provazy, protože krom záchranného kruhu na lodi nic nebylo. To byl samozřejmě ve svém živlu a kapitán lodi nestačil zírat, jak je malý chlapeček zručný. Tebe budu jednou potřebovat, pomyslel si kapitán. A skutečně! Odebírá provazy dodnes a na výročí jejich seznámení se pořádá okružní plavba s názvem „ Provaznický tah“.

na paletě do Hamburku

Současný majitel a hlavní provazník v jedné osobě sází na osobní kontakt. Pokud si budete chtít udělat někdy procházku na Petřín, přijďte se podívat také do naší prodejny a zkuste se zauzlovat. Nemusíte  přece táhnout až do háje, přijďte si zatahat za provaz k nám na Újezd. Kdo netáhne s námi, táhne proti nám!

Provaznictví na Újezdě před pěti lety

Video Provaznictví na Újezdě